در سایت PRS اینترنت مصرفی کاربران در دوره‌های آنلاین نیم بها محاسبه می‌شود
0
02167538

ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲

 

آزمون تیزهوشان چیست ؟

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان با ایجاد مدارسی تحت عنوان مدارس تیزهوشان، فرصتی را فراهم آورده است تا دانش آموزان مستعد، باهوش، هدفمند و دارای قابلیت های علمی در مدارس دارای سطح بالای آموزشی و معلمان مجرب به تحصیل بپردازند. برای این منظور، یک آزمون ورودی از دانش آموزان علاقه مند به تحصیل در اینگونه مدارس گرفته می شود تا در صورت داشتن معیارهای لازم و کسب نمره حد نصاب پذیرفته شوند. نام این آزمون، آزمون تیزهوشان بوده و در کشور ما برای ورود به دو دوره متوسط اول و متوسطه دوم، یعنی از پایه ششم به هفتم و پایه نهم به دهم به صورت جداگانه برگزار می شود.

حال یک سوال مهم این است که ویژگی های آزمون تیزهوشان چیست ؟ برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا خوب است یک ویژگی مهم آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم این است که علیرغم سال های گذشته که سوالات بر اساس کتب درسی پایه ششم طراحی می شد، در آزمون های اخیر، هوش، خلاقیت و استعداد دانش آموزان مورد سنجش قرار می گیرد. بدین ترتیب، دانش آموزانی که برای ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ پایه ششم به هفتم در زمان ثبت نام سمپاد اقدام می کنند، بایستی در روز آزمون به ۱۰۰ سوال که در دو دفترچه مجزا طراحی شده اند، پاسخ دهند که البته دو سوم امتیازات به سوالات دفترچه یک تعلق دارد. 

اما آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ پایه نهم به دهم، به دو بخش سوالات تحلیلی و تحصیلی تقسیم بندی می شوند. هدف از سوالات تحلیلی که به صورت تست های چهار گزینه ای می باشند، ارزیابی قدرت تحلیل، سازماندهی، ریشه یابی و طبقه بندی مطالب در ذهن است. سوالات استعداد تحصیلی آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم نیز مجددا تستی بوده و منابع آن کتاب های درسی می باشد. دانش آموزانی که بتوانند به مجموعه سوالات پاسخ های مناسبی داده و میانگین نمره آن ها به حد نصاب لازم برسد، مجاز به ثبت نام در پایه دهم تیزهوشان خواهند بود.

زمان اعلام نتایج استعداد درخشان یا همان آزمون تیزهوشان معمولا حدود یک ماه بعد از طریق سایت هایی که ثبت نام در آن ها انجام شده است، به اطلاع داوطلبان می رسد. این دانش آموزان پس از دریافت کارنامه، چنانچه پذیرش شده باشند می توانند در زمان مقرر به دبیرستان های محل قبولی مراجعه و ثبت نام نمایند. که تفاوت های آزمون ورودی متوسطه اول و دوم را مورد بررسی قرار دهیم. چرا که در طی سال های گذشته، تغییرات مختلفی در روند انجام این دو آزمون ایجاد شده است.

مدارک ثبت نام در آزمون 

دانش آموزان در زمان نام نویسی باید مدارک لازم جهت شرکت در آزمون را در سایت ثبت نام تیزهوشان به نشانی اینترنتی pada.medu.ir بارگزاری کنند. از این رو در این بخش از مقاله راهنما به ذکر مدارک لازم برای ثبت نام آزمون تیزهوشان پرداخته‌ایم که به شرح زیر می باشد.

✅مشخصات و اطلاعات فردی 

✅عکس پرسنلی ۳×۴ با فرمت jpg

✅آدرس محل سکونت

✅پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تیزهوشان

شرایط اختصاصی ششم به هفتم

❌اشتغال به تحصیل در پایه ششم ابتدایی از اولین شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ می باشد. 

❌کسب مقیاس خیلی خوب در تمامی دروس پایه پنجم و ششم ابتدایی

❌کسب مقیاس خوب در یک درس و در باقی دروس پایه ششم کسب نمره خیلی خوب نیز ممکن است.

❌اولویت بندی پذیرش دانش آموز بر اساس محل سکونت آن ها می باشد و داوطلبان توجه کنند مدارس نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب نمایند.

❌چنانچه در یک محدوده چندین مدرسه تیزهوشان وجود داشته باشد، دانش آموزان حداکثر می توانند ۳ مدرسه را انتخاب نمایند.

❌در صورت قبولی دانش آموز در یک منطقه تحصیلی امکان جابه جایی به مدارس دیگر مناطق وجود ندارد.

شرایط اختصاصی نهم به دهم

👈اشتغال به تحصیل دانش آموز در پایه نهم از اولین شرایط ثبت نام تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ می باشد. 

👈دارا بودن معدل کل سالانه ۱۹ در پایه هشتم

👈اولویت بندی پذیرش دانش آموز بر اساس محل سکونت آن ها می باشد و داوطلبان توجه کنند مدارس نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب نمایند.

👈چنانچه در یک محدوده چندین مدرسه تیزهوشان وجود داشته باشد، دانش آموزان حداکثر می توانند ۳ مدرسه را انتخاب نمایند.

سایت ثبت نام آزمون تیزهوشان 

سایت ثبت نام تیزهوشان تغییراتی اعمال شده‌ است. به طوری که داوطلبانی که مایل هستند در آزمون تیز هوشان ثبت‌نام کنند، باید به سایت آموزش و پرورش مراجعه کنند. ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و آزمون نهم به دهم، هر دو از طریق سایت آموزش و پرورش به نشانی اینترنتی ” my.medu.ir ” انجام می شود.

راهنما ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

دانش آموزان متقاضی شرکت در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و نهم دهم، بایستی برای تکمیل مراحل ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان به سایت آموزش و پرورش مراجعه کنند. این فرآیند در سال های گذشته از طریق سایت pada.medu.ir انجام می شد، اما پس از اعلام نتایج آزمون دوره قبل از طریق سایت my.medu.ir از سال جاری نیز مراحل نام نویسی در آزمون تیزهوشان از طریق همین سایت صورت می گیرد.

ثبت نام مدارس سمپاد مهارتی

در چند سال اخیر علاوه بر رشته های نظری (ریاضی، تجربی و انسانی)‌ آموزش پرورش در برخی از رشته‌های فنی و مهارتی نیز در مدارس مدارس سمپاد مهارتی دانش آموز می‌پذیرد. تاکنون مدارس سمپاد مهارتی در استان‌های تهران، قزوین، زنجان و اصفهان دایر گردیده است. مدارس سمپاد مهارتی فقط در دوره متوسطه دوم می‌باشد و دانش آموزان پس از هدایت تحصیلی می توانند در پایه نهم به دهم در آزمون شرکت کنند.

دانش آموزان متقاضی مدارس سمپاد مهارتی همانند دیگر دانش آموزان در زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ با مراجعه به سایت آموزش و پرورش می توانند در آزمون ورودی این مدارس شرکت کنند.

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم مطابق سال های گذشته برای دانش آموزان پایه نهم و واجد الشرایط انجام می گیرد. آزمون تیزهوشان برای ورود مقطع دهم شامل دو دسته سوال است. بخش اول سوالات، سوالات استعداد تحلیلی می باشد که متقاضیان ۵۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی به ۵۰ سوال از آن را دارند که نمره این سوالات میزان هوش و استعداد دانش آموز را مشخص می کند.

بخش دوم آزمون سوالات استعداد تحصیلی است که مربوط به کتاب های درسی پایه های هشتم و نهم دوره اول متوسطه است. داوطلبان در این بخش نیز ۷۰ دقیقه فرصت دارند تا به ۵۰ سوال پاسخ دهند.

نکته مهم در برگزاری و ثبت نام آزمون تیزهوشان که هر کدام از کتاب های درستی برای رشته های مختلف، دارای ضرایب متفاوتی است. هرچه ضریب یک درس در یک رشته بیشتر باشد، بدین معنی است که آن درس دارای اهمیت بیشتری نیز می باشد و داوطلب باید برای مطالعه آن زمان بیشتری را اختصاص دهد. در ادامه ضرایب سرفصل های امتحانی بخش استعداد تحصیلی آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ را در جدول زیر ارائه کرده ایم.

نام درس

تعداد سؤال

ضریب ریاضی

ضریب تجربی

ضریب انسانی

ضریب سمپاد مهارتی

قران و معارف انسانی

۱۰

۱

۱

۱

۱

زبان و ادبیات فارسی

۱۰

۲

۲

۴

۲

مطالعات اجتماعی

۱۰

۱

۱

۱

۱

علوم تجربی

۱۰

۲

۴

۲

۳

ریاضیات

۱۰

۴

۲

۲

۳

سوالات متداول

۱- ثبت نام آزمون تیزهوشان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ چه زمانی انجام می شود؟

داوطلبان می توانند از تاریخ ۱۵ لغایت ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۲ نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.


۲- برای ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم از چه طریقی می توان اقدام کرد؟

با مراجعه به سایت my.medu.ir می توان ثبت نام آزمون ورودی پایه هفتم و دهم مدارس سمپاد را انجام داد.


۳- آیا برای نام نویسی آزمون ورودی مدارس سمپاد در سال تحصیلی باید از شرایط بخصوصی برخوردار بود؟

بله. داوطلبان ادامه تحصیل در این مدارس می بایست از یک سری شرایط عمومی و تخصصی برخوردار باشند که شرح آن را می توانید در متن مقاله مشاهده کنید.