در سایت PRS اینترنت مصرفی کاربران در دوره‌های آنلاین نیم بها محاسبه می‌شود
0
02167538

نمونه دولتی بهتر است یا تیزهوشان ؟

تیزهوشان یا نمونه دولتی، سوالی هست که همیشه والدین یا دانش آموزان از خودشان می­پرسند، زیرا  انتخاب مدرسه مناسب برای فرزندان، دغدغه‌ای همیشگی برای همه بوده است. این دغدغه زمانی دوچندان می‌شود که پای انتخاب بین مدارس خاص، مانند تیزهوشان و نمونه دولتی به میان می‌آید. هر دو نوع مدرسه مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب نهایی به عوامل مختلفی بستگی دارد، که در این مقاله به انها پرداخته می­شود.

اگر برای قبولی در هر دو مدرسه به دنبال برنامه ریزی و منابع و کتاب های کمک آموزشی هستید می­توانید از طریق همین سایت با گروه آموزشی رهاورد ارتباط برقرار کنید. این مجموعه با سابقه طولانی تمام فوت و فن های قبولی در این مراکز را می­شناسد و شما را هدایت می­کند.

گروه آموزشی رهاورد آماده است تا اطلاعات لازم در خصوص قبولی در مدارس تیزهوشان و شرکت در آزمون سمپاد را در اختیار داوطلبان گذاشته و آن ها را از طریق مشاوره تحصیلی تلفنی راهنمایی نمایند.

۰۲۱۶۷۵۳۸ 

مزایا و معایب تیزهوشان و نمونه دولتی

فرق مدرسه تیز هوشان با نمونه دولتی را فقط می شود با مزایا و معایب آن تشخیص داد، که در ادامه به برسی مزایا و معایب این دو مدرسه می پردازیم.

مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشانمدارس تیزهوشان برای دانش‌آموزان با استعداد بالا و ضریب هوشی سرشار طراحی شده‌اند. این مدارس با ارائه برنامه‌های آموزشی پیشرفته و عمیق، به دنبال پرورش نخبگان علمی و آینده‌سازان کشور هستند، و در صورت داشتن معدل خوب این مدارس انتخاب خوبی محسوب می شود.

امکانات مدارس تیزهوشان( ویژگی مدرسه سمپاد+ مزایا)

مزایای مدارس تیزهوشان

 • سطح علمی بالا: مدارس تیزهوشان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند و دانش‌آموزان را برای المپیادها و کنکور به طور ویژه آماده می‌کنند.
 • معلمان باتجربه: معلمان این مدارس غالباً از باتجربه‌ترین و کارآزموده‌ترین معلمان هستند که به طور تخصصی برای آموزش به دانش‌آموزان تیزهوش تربیت شده‌اند.
 • امکانات و تجهیزات مناسب: مدارس تیزهوشان از امکانات و تجهیزات آموزشی به‌روز و مناسب برخوردارند که به یادگیری بهتر دانش‌آموزان کمک می‌کند.
 • رقابت سالم: وجود دانش‌آموزان با استعداد و ممتاز در این مدارس، فضایی از رقابت سالم ایجاد می‌کند که به پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان کمک می‌کند.

معایب مدارس تیزهوشان

 • فشار روانی بالا: به دلیل سطح دشواری بالا و رقابت زیاد، ممکن است دانش‌آموزان در این مدارس با فشار روانی زیادی مواجه شوند.
 • تمرکز بر آموزش‌های درسی: در برخی موارد، تمرکز بیش از حد بر روی آموزش‌های درسی و کنکوری، می‌تواند خلاقیت و نوآوری دانش‌آموزان را تحت‌الشعاع قرار دهد.
 • محدودیت در فعالیت‌های فوق برنامه: به دلیل تمرکز بر آموزش‌های درسی، ممکن است تنوع و گستردگی فعالیت‌های فوق برنامه در این مدارس محدود باشد.

شرایط ثبت نام مدارس تیزهوشان پایه ششم به هفتم در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳

مدارس تیزهوشان

 • تمامی مراحل در سایت my.medu.ir انجام می شود، لذا دانش آموزان با ورود به این سایت در آزمون تیزهوشان شرکت نمایند.
 • دارا بودن تابعیت ایران
 • کسب نمره خیلی خوب و حداقل یک نمره خوب در نیمسال اول و دوم تحصیلی در پایه ششم
 • هر دانش آموز حداقل ۳ مدرسه مجاز به انتخاب می باشد در صورتی که در منطقه سکونت خود چند مدرسه تیزهوشان وجود داشته باشد.
 • در صورتی که دانش آموز دو قلو یا چند قلو باشند فقط یک نفره از آنها مجاز به انتخاب مدارس تیزهوشان می باشد در صورتی که ۸۰درصد نمره آخرین نمره را کسب کند به صورت مازاد پذیرفت می شود.
 • تغییر رشته در سال اول برای مدارس تیزهوشان امکان پذیر نمی باشد
 • اتباع خارح در صورت دارا بودن مدارک رسمی مجاز به ورود در مدارس تیزهوشان می باشند.
 • فقط دانش آموزان که در مقطع ششم در حال تحصیل هستند مجاز به ثبت نام هستند.

شرایط ثبت نام در مدارس تیزهوشان پایه نهم به دهم در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳

 • حداقل معدل دانش آموزان در پایه نهم در خرداد ماه ۱۹ می باشد.
 • فقط دانش آموزان پایه نهم مجاز به شرکت در آزمون می باشند.
 • دانش آموزان محل تحصیل خود را براساس محل زندگی انتخاب کنند.
 • دارا بودن تابعیت ایران
 • اتباع خارجی در صورت دارا بودن مدارک رسمی مجاز به شرکت می باشند.
 • ثبت نام آزمون در سایت azmoon.medu.ir می باشد.

مدارس نمونه دولتی

مدارس نمونه دولتیمدارس نمونه دولتی نیز برای دانش‌آموزان ممتاز و با استعداد طراحی شده‌اند. سطح علمی این مدارس  معمولاً  از مدارس عادی بالاتر است، اما به پای مدارس تیزهوشان نمی‌رسد.

مزایای مدارس نمونه دولتی:

 1. سطح علمی مناسب: مدارس نمونه دولتی از سطح علمی مناسب و قابل قبولی برخوردارند و دانش‌آموزان را برای کنکور به طور خوبی آماده می‌کنند.
 2. فشار روانی کمتر: در مقایسه با مدارس تیزهوشان، فشار روانی در این مدارس معمولاً کمتر است و محیط آموزشی تا حدی آرام‌تر است.
 3. تنوع در فعالیت‌های فوق برنامه: مدارس نمونه دولتی غالباً تنوع و گستردگی بیشتری در فعالیت‌های فوق برنامه علمی و فرهنگی دارند.
 4. هزینه مناسب: شهریه مدارس نمونه دولتی در مقایسه با مدارس تیزهوشان غیردولتی، به مراتب کمتر و اقتصادی تر است.

لیست بهترین موسسه تیزهوشان تهران ۱۴۰۳ + اطلاعات وآدرس

معایب مدارس نمونه دولتی:

 1. سطح علمی پایین‌تر: سطح علمی مدارس نمونه دولتی در مقایسه با مدارس تیزهوشان پایین‌تر است و ممکن است برای دانش‌آموزان بسیار تیزهوش مناسب نباشد.
 2. رقابت کمتر: به دلیل سطح دشواری پایین‌تر، رقابت در این مدارس معمولاً کمتر است و این موضوع می‌تواند انگیزه دانش‌آموزان را برای پیشرفت تحصیلی تحت‌الشعاع قرار دهد.

تا اینجا با مقایسه مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی آشنا شده ایم و مزایا و معایب مدارس تیز هوشان و نمونه دولتی را مورد برسی قرار دادیم، به صورت کلی فرق زیادی بین این دو نیست اما اگر معدل بالایی دارد و ضریب هوشی خوبی دارید می توانید از مدارس تیز هوشان استفاده کنید. برای قبولی در این آزمون نیز می توانید از دوره موفقیت تیزهوشان و دوره های جامع آموزشی که مجموعه آموزشی رهاورد برای قبولی در این مدارس تهیه کرده است شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

شرایط ثبت نام در مدارس نمونه دولتی پایه  ششم به هفتم:

در سال های اخیر  آزمون نمونه دولتی در پایه ششم به هفتم حذف گردید است، دانش آموزان براساس سوابق تحصیلی پذیرفت و امتیاز دانش آموزان می شوند اما امکان آن وجود دارد که فرایند ثبت در اردیبهشت یا خرداد ماه وجود داشته باشد.

شرایط ثبت نام در مدارس نمونه دولتی در پایه ششم ب هفتم در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳:

 • کسب نمرات خیلی خوب در همه دروس و حداکثر یک درس خوب در نیمسال اول و دوم
 • دارا بودن تابیعت ایران
 • محل سکونت دانش آموزان باید نزدیک مدارس باشد.
 • اتباع خارج در صورت دارا بودن مدرک اقامت رسمی قابل پذیرش هستند.
 • دانش آموزان در حال تحصیل در مقطع ششم مجاز به شرکت در آزمون می باشند.

شرایط ثبت نام در مدارس نمونه دولتی در پایه نهم به دهم در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳:

 • دارا بودن تابعیت ایران
 • دانش آموزان در زمان آزمون در حال تحصیل در مقطع نهم باشند.
 • دارای حداقل معدل کل ۱۷  در پایه نهم باشند.
 • تمامی دروس امتحانی پایه نهم در نیمسال دوم حداقل نمره ۱۲ کسب کرده باشند.
 • دانش آموزان در مناطق عشایر مجاز به انتخاب مدارس در استان محل زندگی می باشند.
 • ۵۰ درصد نمره آزمون ورودی و ۵۰ درصد معدل کتبی ارزشیبایی می شود.
 • سوالات آزمون تستی می باشد و به ازای هر سه غلط یک جواب صحیح از بین می رود.

زمان آزمون ثبت نام در مدارس نمونه دولتی در سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ از ۱۵ تا ۲۸ فروردین می باشد و دانش آموزان ۱۴ روز فرصت برای نام نویسی در آزمون را در زمان مقرر دارند. لذا در صورت لزوم مشاوران ما پاسخگو سوالات شما می باشند.

تفاوت‌های بین مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان

مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان به دلیل امکانات و سطح آموزشی که دارا هستند به عنوان مدارس برتر و ممتاز شناخت شده‌اند. تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور بر همگان ثابت شده است، به همین خاطر متقاضیان آن نیز هر سال افزایش دارد.

تیزهوشان بهتر است یا نمونه دولتی؟ هر دو مدارس دارای تفاوت‌هایی هستند که به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • پذیرش در دو مدرسه نمونه دولتی و تیزهوشان همراه با کسب نمره قبولی در آزمون است، ولی در مدارس تیزهوشان نمره بالاتری باید کسب شود.
 • در هر دو مدارس شهریه پرداخت می شود ولی شهریه مدارس تیزهوشان بیشتر است.
 • شرط پدیرش معدل، در مدارس نمونه دولتی ۱۷ و در مدارس تیزهوشان ۱۹ است.
 • رقابت در مدارس تیزهوشان بالاتر از مدارس نمونه دولتی است.
 • امکانات مدارس تیزهوشان بیشتر از مدارس نمونه دولتی می‌باشد.
 • شرایط پذیرش در مدارس تیزهوشان سختر از نمونه دولتی است و دانش آموزان با ضریب هوشی بالاتر جذب می‌کنند.
 • تفاوت دیگری که مدارس نمونه دولتی با تیزهوشان دارد، در مدارس نمونه دولتی برخی دانش آموزان به عنوان ذخیره پذیرفت می‌شوند در صورتی که دانش آموزی، از این مدارس انصراف بدهد دانش آموز ذخیره جایگزین دانش آموز انصرافی می‌شود.

نکات مهم برای انتخاب تیزهوشان یا نمونه دولتی 

نکات مهم برای انتخاب تیزهوشان یا نمونه دولتی انتخاب مناسب مدرسه برای یک دانش آموز بستگی به نکاتی دارد که در ادامه به آن می پردازیم، و با دانستن این نکات می توانید تصمیم مناسبی بگیرید.

۳راه قبولی در تیزهوشان+ نکاتی که تا حالا کسی بهت نگفته!

 1. شناخت توانایی‌ها و استعدادهای فرزندتان:

اولین قدم برای انتخاب مدرسه مناسب، شناخت دقیق توانایی‌ها و استعدادهای فرزندتان است. اگر فرزند شما از نظر علمی قوی و توانمند است و به دنبال چالش‌های علمی بیشتر است، مدرسه تیزهوشان می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد. اما اگر فرزندتان به دنبال محیطی با فشار روانی کمتر و تنوع بیشتر در فعالیت‌های فوق برنامه است، مدرسه نمونه دولتی می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد.

 1. بررسی سطح علمی و آموزشی مدارس:

سطح علمی و آموزشی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی با یکدیگر متفاوت است. مدارس تیزهوشان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند و دانش‌آموزان را برای المپیادها و کنکور به طور ویژه آماده می‌کنند. در حالی که سطح علمی مدارس نمونه دولتی  معمولاً  از مدارس عادی بالاتر است، اما به پای مدارس تیزهوشان نمی‌رسد.

 1. توجه به فشار روانی و رقابت در مدارس:

فشار روانی و رقابت در مدارس تیزهوشان به دلیل سطح دشواری بالا و حضور دانش‌آموزان با استعداد،  معمولاً  بیشتر از مدارس نمونه دولتی است. اگر فرزند شما توانایی تحمل فشار روانی بالا را ندارد، انتخاب مدرسه نمونه دولتی می‌تواند مناسب‌تر باشد..

پذیرش در کدام یک از مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی سخت‌تر است؟

سوالات آزمون مدارس تیزهوشان از نمونه دولتی سخت‌تر است و شامل سوالات تحصیلی و تحلیلی می‌شود. همچنین تمایل برای قبولی در مدارس تیزهوشان نیز بیشتر است که به همین ترتیب به دلیل محدودیت ظرفیت پذیرش، رقابت بالا می‌رود. بنابراین پذیرش در مدارس تیزهوشان سخت‌تر از مدارس نمونه دولتی است

سخن پایانی

در این مقاله به برسی کلی تیز هوشان یا نمونه دولتی پرداختیم، و سعی کردیم بهترین نکات را در هنگام انتخاب مدرسه تیز هوشان یا نمونه دولتی بگوییم. اینکه تیزهوشان یا نمونه دولتی کدام بهتر است کاملا به سلیقه شما مرتبط است. در صورتی که احساس می کنید بسیار تیزهوش هستید توصیه ما به شما مدرسه تیزهوشان است و اما اگر احساس می کنید مدرسه نمونه دولتی برای شما مناسب است آن را انتخاب کنید.

برای قبولی در هر دو مدرسه می توانید از مجموعه منابع آموزشی که گروه آموزشی رهاورد در اختیار شما قرار می دهد، استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با این مجموعه با شماره های درج شده در قسمت ارتباط با ما با مجموعه ما ارتباط برقرار کنید.لازم به ذکر است:برای ثبت نام در آزمون مدارس تیزهوشان نهم به د هم به آدرس azmoon.medu.ir و برای آزمون ششم به هفتم به آدرس hoosh.medu.ir می توانید مراجعه نمایید.

۰۲۱۶۷۵۳۸ 

شهریه در مدارس تیزهوشان بالاتر است یا نمونه دولتی؟

در مدارس نمونه دولتی و مدارس تیزهوشان مبلغ شهریه متغیر است، شهریه مدارس تیزهوشان توسط دانش آموزان پذیرفت شده و والدین آن‌ها پرداخت می‌شود. شهریه مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان در هر مناطق و استان‌ها با توجه به امکانات با یک دیگر متغیر است، به علاوه میزان متغیر بودن شهریه به عواملی مانند میزان ساعات آموزشی و وضعیت مالی هر منطقه بستگی دارد.

آیا رقابت در مدارس نمونه دولتی بیشتر است یا تیزهوشان؟

رقابت در مدارس تیزهوشان بیشتر از مدارس نمونه دولتی می‌باشد.

آزمون نمونه دولتی و تیزهوشان به صورت مشترک است؟

خیر، آزمون به صورت جداگانه برگزار می‌شود. آزمون تیزهوشان در دوره ششم  و نهم برگزار شد ولی آزمون نمونه دولتی فقط در دوره نهم به دهم بر گزار می‌گردد.

ظرفیت مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی چه تفاوتی با ظرفیت مدارس دولتی دارد؟

ظرفیت مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان در مقایسه با ظرفیت مدارس دولتی بسیار پایین است. در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان تنها دانش آموزان واجد شرایط می توانند ادامه تحصیل دهند، درحالیک مدارس دولتی شرایط خالصی تعریف نکرده اند و تقزیبا تمام متقاضیان فرصت ادامه تحصیل را خواهند داشت.

شرط معدل برای ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان چه تفاوتی با ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی دارد؟

حداقل معدل لازم برای ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی ۱۷ و حداقل معدل لازم برای ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان ۱۹ است.

سطح هوشی دانش آموزان مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی چه تفاوتی با سطح هوشی دانش آموزان مدارس دولتی دارد؟

سطح هوش دانش آموزانی که وارد مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی می شوند، در مقایسه با بسیاری از دانش آموزان مدارس دولتی بالاست. این اختلاف به دلیل این است که مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان، تنها دانش آموزانی را جذب می کنند که دارای معدل بالایی باشند، درحالیکه مدارس دولتی دانش آموزان با معدل های مختف را جذب می کنند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *